Erdem Ulusal

“Oyuncu & Drama-Tiyatro Eğitmeni”

Ankara Üniversitesi’nde Yaratıcı Drama alanında Yüksek Lisans yaptı.

1994'de Samsun'da Atakum Belediyesi Tomurcuk Tiyatrosu'nu kurdu.

2001'de Ankara'da “Sesimiz Tiyatro Topluluğu"nun kurucuları arasında yer aldı.

2003'de Halkevleri Bilim-Sanat Atölyesi'nde oyunculuk, kuram, diksiyon ve mask dersleri aldı. "Doğaçlama" başlıklı bazı workshop'lara katıldı.

2003-2004 sezonunda Ankara Sanat Tiyatrosu'na kursiyer olarak katıldı, ardından oyuncu kadrosuna alındı.

2006’da Başkent İletişim Akademisinde Rüştü Asyalı liderliğinde “diksiyon” eğitimi aldı.

2007-2008 sezonunda AST'ın "Roma Hamamı" adlı oyununda Rutkay Aziz’in reji asistanlığını yaptı.

2008’de “Pisiler Pislere Karşı” adlı çocuk oyunu yazdı. Bu oyun Devlet Tiyatroları ve İstanbul Şehir Tiyatroları’nın repertuarına alındı.

2013’de Aysa Çocuk Tiyatrosunda “Kaybolan Kar Tanesi” adlı çocuk oyununu yönetti.

2014’de AST’da “Aslanın Buyruğu Tilkinin Kuyruğu” adlı çocuk oyununu yönetti.

2014’de Ankara Üniversitesi bünyesinde, KSM’de tiyatro dersi vermeye başladı.

2017’de Çağdaş Drama Derneği Tiyatro Topluluğu “ÇATT”ın kurucuları arasında yer aldı. 

2017’de Ankara Tomurcuk Tiyatrosu’nu kurdu. “Karpuzun İçindeki Masal” adlı çocuk oyununu yönetti. "Hacivat-Karagöz Gölge Oyunu" uyarladı ve oynattı.

2018’de “Diktatörüm Olur musun?” yetişkin oyununu yazdı. “Don Kişot Yola Çıkıyor” adlı çocuk oyununu uyarladı. “Coğrafyanın Aşkları” adlı engellilere yönelik müzikal dans tiyatrosu yazdı.

2018’de Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği bünyesinde tiyatro kursu vermeye başladı.

2019’da Ankara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde “Oyunculuk” dersleri vermek üzere Öğretim Elemanı oldu.


Oynadığı Oyunlar (1995-2019): 

Ah Şu Gençler, Sihir Kente Yolculuk, Aşk Grevi, Kadının Seyir Defteri, Verimsizler, Nar Taneli Masal, Akıllı Hayvanlar, Bencil Dev, Simurg, Kitap Kurtları, Ast-eriks ve Oburiks Kurnazlar Ormanında, Haydi Masallara, Deniz Kızı ve Sevimli Korsanlar, Kod Adı Keklik, Uçan Adam, Kırmızı Şapkalı Kurt, Kahraman Karınca, Giderayak, Zübük, Sihirli Parmaklar, Selamün Kavlen Karakolu, Aslanın Buyruğu Tilkinin Kuyruğu, Beş Para Etmez Varyete, Tesadüfen Kadın Elizabeth, Havhavlarla Hevhevler, Bukalemunlar, Hacivat-Karagöz Gölge Oyunu.

Yönettiği Oyunlar (1995-2019): 

Ah Şu Gençler, Bu Memleket Bizim, Pisiler Pislere Karşı, Artiz Mektebi, Keşanlı Ali Destanı, Kadınlık Bizde Kalsın, Şu Çılgın Türkler, Memurin Faslı, Televizyon Cumhuriyeti, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Kadınlar Savaşı (Lysistrata), Aman Doktor, Memleket Sevdası, Ah Bir Zengin Olsam, Sular Olunca Yasaklı Biz de Olduk Pasaklı, Barışa Uçmak, Hep Krallıktık Hop Yıktık, Aslanın Buyruğu Tilkinin Kuyruğu, Kaybolan Kar Tanesi, Memleketim, Kafkas Tebeşir Dairesi, Düdükçülerle Fırçacıların Savaşı, Karpuzun İçindeki Masal, Krem Karamel, Pırtlatan Bal, Çanakkale Diye Bir Yer, Prometheus, Deliler Boşandı, Azizname, Müfettiş, Kadının Seyir Defteri.

Yazdığı oyunlar(1995-2019): 

Pisiler Pislere Karşı, Ah Bir Zengin Olsam, Prometheus, Coğrafyanın Aşkları, Çanakkale Diye Bir Yer, Don Kişot Yola Çıkıyor!, Diktatörüm Olur musun?.

Ekran ile ilgili yaptığı işler: 

Bizim Evin Halleri-dizi (2005), Ne Seninle Ne Sensiz-dizi (2005), Kale İçi-dizi (2006), Kod Adı-dizi (2006), Lafla Değil-dizi (2006), 3.sayfa-belgesel (2007), Fıratpen-reklam filmi (2006), İki İyi Çocuk-sinema filmi (2017), Vaveyla-kısa film (2017), Hayallerim-kısa film (2017) ve birkaç kamu spotu… 


Halen; 

Ankara Sanat Tiyatrosu’nda oyuncu olarak yer almakta ve drama-tiyatro eğitmenliği yapmaktadır.  Bunun yanı sıra; Ankara Ü rolex replika;niversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde tiyatro-oyunculuk dersleri vermekte ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin Tiyatro öbeğini çalıştırmaktadır. 

Telefon : 0 532 524 06 49

e-mail adresi : erdemulusal@hotmail.com